ثبت دامنه

چرا باید دامین ثبت کنیم ؟


ثبت دامنه

برای اینکه شما دارای یک نام شخصی در اینترنت باشید و بتوانید سایت خود را در میان میلیاردها سایت دیگر قراردهید باید آن را ثبت کنید. از این طریق می توانید سایت طراحی شده را بر روی این Domain قرار دهید. از طریق یک سایت مشتری می تواند به سایت شما رجوع کند و از سرویسهای شما با خبر شود ویا سفارش دهد.

ثبت دامنه


ثبت دامنه

همانطور که در عرف معمول هر شرکت یا هر شخص دارای مشخصاتی یکتا نظیر : اسم، آدرس و یا آرم می باشد، هر فرد حقیقی یا حقوقی جهت حضور در اینترنت می بایست یک نام و آدرس مجزا برای خود داشته باشد. این آدرس مجزا و انحصاری اصطلاحاً با نام Domain شناخته می گردد.

تفاوت پسوندها


ثبت دامنه

هر پسوند نشاندهنده زمینه کاری و محدوده فعالیت سایت یا صاحب آن Domain می باشد . در ذیل به شرح تعدادی ازآنها می پردازیم :

COM. ( به معنی Commercial ) این پسوند جزء متداولترین پسوندها می باشد و نشاندهنده این است که سایت ، مربوط به یک شرکت تجاری بین المللی است. امروزه این پسوند به قدری متداول می باشد که اکثر مردم تصورشان این است که تنها این پسوند وجود دارد و می بایست از طریق این پسوند Domain خود را ثبت کنند.

NET. ( به معنی Network ) و نشاندهنده شرکتهایی می باشد که در زمینه خدمات دهی سرویسهای اینترنت یا ISP فعالیت می کنند.

ORG. (به معنی Organization ) و نشاندهنده سازمانهای غیر دولتی می باشد.

IR. ( مخفف Iran ) پسوند کشوری.

راهنما ثبت دامنه


ثبت دامنه

اولين قدم برای طراحی سایت  ثبت يك نام برای سايت است. به اين نام که به صورت اختصاصی و انحصاری ثبت می گردد دامنه يا Domain مي گويند و به عملیات ثبت آن نیز ثبت دامنه گفته می شود. هر دامین از دو قسمت تشكيل شده است که با نقطه از يكديگر جدا می شوند قسمت اول، بخش اصلی نام است و می تواند نام شرکت، موسسه، محصول و يا هر نام دلخواه ديگر باشد البته اگر قبلا توسط شخص ديگری ثبت نشده باشد. قسمت دوم شناسه نام يا پسوند است با توجه به نوع فعالیت وب سایت می توان آن را انتخاب کرد.

انتخاب دامنه مناسب


ثبت دامنه

در اين قسمت به بررسی چند نکته کلیدی می پردازیم كه در انتخاب نام دامنه مناسب و ثبت دامنه به شما کمک کند.

1 پسوند دامنه مناسب با نوع فعاليت وب‌سايت باشد
همانطور كه مي‌دانيد پسوندهای متفاوتی برای اهداف گوناگون وجود دارد بسته به نوع کسب و کار شما در زمان ثبت دامنه انتخاب می شود. بعنوان مثال پسوند com. ( مخفف Commercial ) كه بيشترين كاربرد را در پسوندهای دامنه دارد در مورد وب‌سايت هایی كه اهداف تجاری دارند بكار مي‌رود. اگر محدوده فعالیت سایت شما به يك كشور خلاصه مي‌شود بهتر است از پسوند همان كشور استفاده نمايند. برای اطلاع از پسوند دامنه های موجود در دنيا و زمينه استفاده جهت ثبت دامنه می توانید لینک های بالا را مطالعه کنید.

2 برند خود را با دستان خودتان تسخیر کنید!
اولین کاری که در زمان تاسیس یک شرکت انجام می شود ثبت نام شرکت است، ثبت دامنه اولین قدم برای ورود به فضای مجازی است، شاید نسبت به سایر هزینه های ثبتی، قیمت ثبت دامنه بسیار پایین باشد پس بهتر است اگر دامنه خود را انتخاب کردید در زمان ثبت دامنه برخی از پسوندهای رایج دامنه خود را ثبت کنید.

3 دامنه ثبت شده کوتاه باشد.
تا جايي كه امكان‌پذير است نام دامنه خود را كوتاه انتخاب کنید. البته این به این معنی نيست كه نام سازمان، شركت و ... خود را ناديده بگيريد. شما می توانيد قسمتي از نام شركت و يا مخفف آن را به عنوان نام واحد انتخاب کنید. توجه داشته باشيد كه استفاده از حروف اختصاری در بعضی موارد مناسب نيست بخصوص اگر تعداد حروف اختصاري بيش از 4 كاراكتر باشد. در مجموع توصيه مي‌شود كه نام كوتاه انتخابي‌تان مفهوم باشد. اگر نام دامنه كوتاه انتخابي شما با پسوندهای رايج مثل com. و net. و ... قبلاً ثبت شده است توصيه مي‌شود دامنه كوتاه انتخابي خود را با پسوند ir. به ثبت برسانید.